Okulda İlk Gün

Okula başlama çocuğun hayatında önemli bir adımdır. Tüm başlangıçlarda olduğu gibi, okula başlamak hem coşku, hem de kaygı verici bir olaydır. Adeta çocuğun ilk adımlarını atması gibi….  İlk adımlarını attığı andaki tedirginliği ve heyecanı yeniden yaşar. Unutulmamalı ki okul dönemi sırf çocuğunuz için değil sizin için de yepyeni ve önemli bir dönemdir. Çocuklar için asıl önemli olan, okula başladıklarında hayatlarındaki bu büyük değişikliklere nasıl uyum sağlayacaklarını belirlemektir. Çünkü çocuğun yaşamı karmaşık hale gelmiş, belki de hiç tahmin edemeyeceği şekilde kendisini yeni bir dünyanın içinde bulmuştur. Tüm bunlar beraberinde sevinçle birlikte, anne babadan ayrı, kendi başına yeni ve bilinmez bir ortama başlamanın korkularını getirir. Unutulmamalı ki bu korku olağan ve normal bir korkudur.

Pek çok çocuk okula başladığı ilk günlerde yeni bir ortama girmekten dolayı güvensizlik ve yetersizlik duygusu yaşayabilir. Çocuğun kendine ve okula güven duyması ile birlikte “okula uyum” kolaylaşacaktır.
Okulun ilk zamanlarında çocuklar adeta sabahları sevmeyebilir. Yataktan çok zor kalkar, nazlanır huysuzlaşır “uykum var” “hastayım” der. Olur, olmaz nedenle ağlamaya başlar. Asıl önemlisi çoğunlukla okulun ya da sınıfın kapısında yaşanır. Çocuk ‘beni bırakma’ diyerek bağırmaya, ağlamaya başlar.

İLK GÜN ÇOCUĞUNUZ NELER HİSSEDER?

Ø Asıl korkulan şey okul değil evden, anneden ayrılmaktır. Birdenbire günün büyük bir bölümünde evden ayrı kalmanın oluşturduğu gerilim önemli bir sıkıntıya yol açabilir.
Ø Çocuğun yeni bir kardeşinin varlığı da okula uyum sağlamasını zorlaştırabilmektedir. Çünkü çocuk bu durumda kendini içinde bulunduğu yeni ortam adapte edememekte, sürekli annesinin kardeşiyle geçireceği zamanı düşünebilmektedir.
Ø Okula başlamak bir dizi yeni deneyimi de kapsamaktadır. Evin bildik, rahat ve zihinsel açıdan daha az yorucu ortamında anne ile birlikte yaşamaya alışan çocuğa okul farklı bir yaşantı gibi gelebilir. Düşünsenize! Çocuk evde ya sizle oturmakta ya da oyun oynamaktadır. Okulla birlikte ise çocuk çok çeşitli deneyimler yaşayabilmektedir.

OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN BELİRTİLER
Ø Okula gitmek istemeyen çocukların mide bulantısı, karın ya da baş ağrısı şeklinde bedensel şikâyetleri genellikle sabahları uyanır uyanmaz görülmekte ve okula gitmelerine karar verilir verilmez de kendiliğinden kaybolmaktadır.

Ø Bu çocuklar genelde aile bireyleri dışındaki yabancı kişilerle sosyal ilişki kurmakta güçlük çekerler ve utangaçtırlar.

Ø Endişe, öfke, korku, huzursuzluk, üzüntü durumu görülmektedir.

Ø Motivasyon ve enerji kaybı yaşanabilmektedir.

Ø İştahsızlık ve uykusuzluk görülebilmektedir.

Ø Okula gelmemek için okulda yaşadığı olayları olumsuz şekilde yorumlayabilir, ya da anne babasına okul ve öğretmeni ile ilgili beyaz yalanlar söyleyebilir

ANNE BABANIN YAPMASI GEREKENLER
Ø Çocuğunuzla birlikte geceden okula yönelik hazırlıklar beraber yapılmalıdır. Okul kıyafetlerinin hazırlanıp başucuna konması ve çantasının hazırlanması gibi… Bu sayede çocuk okul sürecine etkin katılarak kendisini bu durumun bir parçası gibi hissedecektir. Çocuğunuzu sabah kendisini nasıl okula bıraktıysanız, akşam da alacağınız konusunda çocuğunuzla konuşmanız çocuğunuzun rahatlamasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun öğretmenini ve şoför amcasını onun yanında eleştirmeyin. Bu tarz tutumunuz çocuğunuzun okula uyumunu güçleştirecektir.
Ø Anne baba, öncelikle çocuklarının yaşadıklarının normal ve geçici olduğunu unutmamalıdır.

Ø Çocuklarla olan iletişimde kararlı ve tutarlı olunmalıdır. “ Ne yapalım bu defalık böyle olsun, çok ısrar etti, ama hiç gitmek istemiyor” yaklaşımı ile çocuğunuzun gitmek istememesi pekiştirilir, hele ki bir de “Tamam gitme o zaman birlikte çok sevdiğin, istediğim bir şeyler yaparız” denilmesi de okulun, hep daha az gidilmek istenen bir yer olmasına neden olacaktır.

Ø Ne olursa olsun çocuğunuzun okuldan uzak kalmamasını sağlayın.
Ø Çocuğunuzla kademeli olarak okulda geçirdiğiniz saati azaltın ve okula güven duygusunu geliştirmesine yardımcı olun.
Ø Çocuğunuzun öğretmenini konu hakkında bilgilendirmeniz, öğretmenin çocuğunuzu anlaması konusunda yardımcı olacaktır.

Ø Çocuğunuzun okulda ve okul dışında oynayacağı arkadaşlar bulmasına yardımcı olabilirsiniz.
Ø Çocuk okula gitmek istemese de gitmeye devam ediyorsa ödüllendirilmelidir. Bu ödüller okula uyumunu kolaylaştıracak tarzda olmalıdır.
Güzel bir yıl geçirmemiz dileğiyle…